Na prste jedne ruke možemo izbrojati situacije u kojima skidamo omiljeni nakit. Neki ga ne preferiraju nositi tijekom spavanja, drugi će ga pak skinuti prije sportskih aktivnosti, primjerice, treninga. Među nama sigurno ima i onih koji ga ostavljaju u apartmanu prije odlaska na plažu. „Ma, samo će mi se unišitit&rdquo „Ostat će mi tragovi od nošenja&rdquo „Izgubit ću ga negdje”… Samo su neke od rečenica koje izgovorimo prije no što uklonimo nakit sa sebe. Naravno, navečer za njim opet redovno posežemo kada svoj outfit želimo uljepšati za šetnju uz more ili noćni izlazak. Ipak, pravim ljubiteljima ovoga modnog dodatka uvijek je teško odoljeti. Možda ste se već i zapitali koji bi to nakit izdržao susret sa slanom vodom i pijeskom, a izgledao spektakularno uz kupaći kostim. Ako je tako, bez brige – u ovome članku za vas donosimo najbolje savjete o tome kako i koji nakit nositi na plaži.
Opće je poznato da nakit svojim sjajem podiže svaku odjevnu kombinaciju, da je prikladan za svaku prigodu i da nam pomaže da se osjećamo privlačno i ženstveno. Kupaći kostimi, parea i lagane, prozračne haljine neizostavne su odjevne vrste koje nosimo na plaži, a uz njih kao modni dodaci ističu se još šeširi i pletene torbe. No sve nam to može djelovati pomalo nepotpuno bez nakita. Nakit je onaj modni začin koji svaki outfit podiže na sasvim novu razinu. S njim se uvijek osjećamo sređeno, a ako smo još navikli na to da ga neprestano nosimo, moguće je da se bez njega osjećamo „golo”. Plaža kao mjesto nije izuzetak i ne griješite ako smatrate da bi nakit za vaše izdanje za plažu bio dodatni plus, i to najsjajniji mogući. A kako tek predivno može istaknuti preplanulu put, ne trebamo ni govoriti!
Neki od u uvodu navedenih i najčešćih razloga zašto skidamo nakit prije odlaska na plažu svakako imaju smisla. Na kraju krajeva, najvažnije je da se s modnim dodacima koje nosimo osjećamo lijepo i ugodno, a ne opterećeno s time hoćemo li ih negdje izgubiti ili oštetiti. Međutim, takvoj brizi možemo doskočiti slijedeći određene upute o nošenju nakita. I na plaži je moguće bezbrižno uživati noseći svoje omiljene komade. Zato vam u nastavku donosimo 3 najvažnija savjeta o nošenju nakita kada dolazimo u kontakt s pijeskom i morskom vodom.
Znamo da su upečatljivi, voluminozni komadi nakita kao stvoreni za ljeto. Velike, dugačke blistave naušnice i široke ogrlice uljepšavaju svaku ljetnu haljinu te su uz podignute ljetne frizure jednostavno savršen izbor. Međutim, kad je riječ o odlasku na plažu, jedno je od čega ne možemo pobjeći, a to je – sunce. Sa sunčanjem neminovno dolaze tragovi od nošenja odjeće, a nakit u tome neće biti izuzetak. Iz toga razloga široke ogrlice i narukvice, kao i prstenje, možda neće biti najbolji izbor za plažu. Kako biste izbjegli bijele tragove od nošenja, birajte tanke, elegantne narukvice ili ogrlice poput naše klasične Sunshine Link.
Prstenje je još jedna vrsta nakita koju bi valjalo skinuti na plaži ako ne želite bijele tragove na prstima. Ipak, što se prstenja tiče, još je važnije pripaziti prilikom odlaska s njime u vodu. Naime, prsti se u kontaktu sa slanom morskom vodom skupljaju u malom, ali za prstenje zamjetnom postotku. Zbog toga je vrlo moguće da vam u vodi sklizne s prsta. Nažalost, mnogo je slučajeva gdje su se zbog toga vrijedni prsteni izgubili u morskim dubinama. Zato – oprez! Ako ipak želite svoj prsten, osobito onaj sentimentalne vrijednosti, poput zaručničkog i vjenčanog, nositi i na plaži, preporučamo da ga sklonite na sigurno prije plivanja.
Nažalost, nije uvijek moguće spriječiti da vanjski utjecaji, poput slanosti vode i zraka, ostave tragove na boji i teksturi nakita. Sol djeluje korozivno na metale, što se na nakitu očituje kao tamne mrlje ili oslabljeni dijelovi. Osobito su osjetljiva tanja mjesta poput, primjerice, točaka za lemljenje na prstenju, gdje se nalaze zupci koji drže dragulj na mjestu. Osim soli, na plaži je nakit u opasnosti i od pijeska. Naime, morski pijesak sadrži kvarc, mineral visoke čvrstoće koji će djelovati abrazivno na bilo koji metal manje tvrdoće. Na nakitu stoga može uzrokovati oštećenja u obliku malih ogrebotina. Na sreću, postoji materijal koji može odoljeti takvim uvjetima na plaži, a to je zlato. Nakit izrađen od 14-karatnog i 18-karatnog zlata najbolje odolijeva korozivnosti morske vode, a sitne ogrebotine koje mogu nastati zbog čestica pijeska bit će vrlo teško uočljive.
Kada je riječ o materijalima otpornima na oštećenja, posebno se mora istaknuti dragulje. Veličanstvenost nakita izrađenoga od dragoga kamenja ne očituje se samo u njegovu sjaju i ljepoti, nego i u visokoj otpornosti zahvaljujući velikoj tvrdoći tih minerala. Među četirima velikim draguljima – dijamantom, safirom, rubinom i smaragdom – prednjači dijamant koji se smatra najtvrđim materijalom na svijetu te ga stoga može ogrebati samo drugi dijamant. Dijamantni prsten će zato u potpunosti biti otporan na oštećenja koja mogu nastati prilikom kontakta s pijeskom i drugim kamenjem. Slično će vrijediti i za nakit izrađen od safira ili rubina, poput naušnica ili privjesaka s rubinom, koji su također visoke tvrdoće. Oprez je, međutim, potreban s poludragim kamenjem, kao što su biseri. Budući da su vrlo osjetljivi na ogrebotine, biserni nakit najbolje je poštedjeti odlaska na plažu.
Koji bi to onda modeli nakita odlično izgledali uz kupaće kostime, preplanuo ten i ljetne punđe, pitate se. U nastavku vam izdvajamo nekoliko ideja za trendi zlatni nakit s kojim ćete sigurno zasjati na plaži ne brinući se o tragovima nošenja i oštećenjima.
Ponajprije, ako već imate svoju omiljenu zlatnu narukvicu, ogrlicu ili naušnice od kojih se ne odvajate, nema razloga da ih skidate prije plaže, pogotovo ako se radi o decentnim komadima koji neće ostaviti velike tragove od nošenja. Ako nemate nakit koji gotovo nikad ne skidate, a voljeli biste ga dodati svome morskom izdanju, možete se poigrati tako da gornji dio kostima, ovisno o tipu, uskladite s oblikom ogrlice. Primjerice, uz trokutaste bikinije i slične jednodijelne kupaće kostime odlično stoje tanke ogrlice u obliku slova „Y”, koje će biti divan ukras za vaš dekolte. Ako je pak gornji dio vašega kupaćeg ravnoga oblika, birajte tanke ogrlice koje se nose blizu vratu, a trenutno su osobito u modi.
Sljedeću vrstu nakita – naušnice – preporučamo birati s obzirom na aktivnosti kojima ste skloni tijekom boravka uz more. Pa tako, ako ste tip sklon različitim aktivnostima na plaži i u vodi, poput sporta i igre s društvom, izbjegavajte velike ili viseće naušnice kojima možete za nešto zapeti. U tom slučaju preporučamo sitne modele koji vam neće smetati, ali će ipak blistati uz vaše lice. Planirate li više vremena provoditi u hladu ili barovima, slobodno si dajte oduška u odabiru upečatljivih naušnica koje će bez sumnje istaknuti vaše izdanje u toj prilici. Idealan izbor za to bit će predivne, tradicionalne naušnice kao stvorene za ljeto i more – Rećine s crvenim koraljima. Njihova žarka crvena boja predivno će istaknuti vaš kupaći neutralnih tonova ili pak biti sjajna nadopuna onom crvene boje.
Za narukvice će svakako vrijediti sličan savjet kao za ostale vrste nakita, a to je da izbjegavate široke modele. Za plažu će najbolji izbor biti tanke narukvice malo većega promjera od ruke koje će se slobodno pomicati po njoj kako biste bili sigurni od tragova od nošenja. Za odabir idealne narukvice preporučamo one s raznim veselim motivima poput, primjerice, onih s motivom zvijezde koja podsjeća na morsku zvijezdu.
I dok govorimo o narukvicama, velik propust bio bi da zaboravimo na specifičan ljetni modni dodatak – narukvice za nogu, odnosno nanogice. U Zlatarni Dodić možete pronaći izuzetno kvalitetno izrađene trendi nanogice koje će izdržati sve ljetne aktivnosti. Uporaba toga omiljenoga ljetnoga modnog dodatka seže daleko u prošlost – smatra se da nosio prije više od 8000 godina. U drevnim vremenima međutim nije služio samo kao modni ljetni dodatak, već su ga žene nosile kao simbol bogatstva te kao pokazatelj svoga bračnog statusa.
Za kraj, ne zaboravimo ključnu stavku u brizi o nakitu, a to je njega nakon povratka s plaže. Kako bi se maksimalno spriječili mogući negativni utjecaji na zlato i zadržao mu besprijekoran izgled, nakon povratka s plaže valja pažljivo očistiti nakit. To možete učiniti tako da ga isperete u običnoj vodi blagim deterdžentom kako biste potpuno uklonili ostatke pijeska i soli, ali i krema za sunčanje. Od njih nakit može izgledati masno i djelomično izgubiti sjaj. Nakon toga ga ostavite da se osuši na zraku ili ga prebrišite mekanom tkaninom.
Ovdje pročitajte Kako očuvati i održavati nakit?
Ljeto je godišnje doba kao stvoreno za modne dodatke, stoga bi bila prava šteta odustati od nakita pri spremanju za plažu. Kao što podiže svaku ljetnu kombinaciju, tako će vam pomoći i da u kupaćem kostimu s omiljenim naušnicama ili narukvicom istaknete svoj stil i osjećate se trendi. Nadamo se smo vam svojim savjetima uklonili moguće brige u vezi s nošenjem zlatnoga nakita na plaži te dali pokoju ideju o tome koje modele odabrati. Ako imate još bilo kakve nedoumice u vezi s nošenjem zlatnoga nakita u morskim prilikama, slobodno se obratite našemu stručnom osoblju za savjet u nekoj od poslovnica Zlatarne Dodić.