Home / Blog / 10 savjeta za pravilno čišćenje i održavanje nakita
28.10.2024. Zlatarna Dodić

10 savjeta za pravilno čišćenje i održavanje nakita

Nakit nije samo dragocjen modni dodatak; on je nasljedna vrijednost koja se prenosi generacijama. Da bi očuvao svoj prvotni sjaj i ljepotu, nakit zahtijeva pažljivo održavanje i pravilno čuvanje.

Čak i najkvalitetniji nakit može izgubiti svoj blistavi izgled ako nije pravilno tretiran. Od nečistoća koje se skupljaju tijekom svakodnevnog nošenja do oštećenja kojima je nakit izložen u dnevnim aktivnostima, neki faktori utječu na potrebu za pažljivom i pravilnom njegom. Kako bi vaša kolekcija izgledala besprijekorno generacijama, saznajte kako pravilno čistiti i održavati nakit!

Zašto je važno pravilno čistiti nakit?

Većina vlasnika nakita ne čisti svoje dragocjenosti redovito. Često je razlog tomu ležeran pristup zbog poznate otpornosti nakita ili samo manjak rutine, a nerijetko i nedovoljna informiranost o tome zašto je važno pravilno čišćenje.

Redovito čišćenje nužno je kako bi nakit zadržao svoju ljepotu i sjaj, budući da svakodnevno nakuplja nečistoće koje mogu narušiti njegov izgled. Osim redovitosti, presudno je odabrati ispravan način čišćenja – uz pravilan pribor i sredstva prilagođena materijalu nakita. Na taj način, vaš nakit ostat će u izvrsnom stanju i očuvati svoju vrijednost kroz vrijeme.

Najčešće greške pri čišćenju nakita

Prva i najčešća greška u održavanju nakita jest izostanak čišćenja! No, kad jednom uvrstimo čišćenje u svoju rutinu, moguće su i druge česte pogreške. Jedna od njih je uvjerenje da je minimalno čišćenje dovoljno, bez povremenih detaljnijih postupaka ili profesionalne njege. Druga uobičajena pogreška je korištenje neodgovarajućih sredstava za čišćenje, bez provjere njihove kompatibilnosti s materijalom nakita. Kako biste očuvali njegovu dugotrajnu ljepotu, preporučujemo informiran i pažljiv pristup, jer ispravno održavanje nakita osigurava njegov sjaj i vrijednost kroz generacije!

Kako pravilno očistiti i održavati nakit?

1. Koristite blaga sredstva za čišćenje

Bilo da se govori o zlatnom nakitu, ili o kojem drugom materijalu od kojeg je nakit izrađen, uvijek koristite blaga sredstva za čišćenje, ona će uspješno očuvati sjaj i ljepotu materijala. Recept je vrlo jednostavan – nećete pogriješiti koristite li toplu vodu i blagi sapun za ruke.

Sredstva za nakit kao što su, na primjer, abrazivna sredstva ili sredstva na bazi amonijaka u dodiru s nakitom ponašaju se agresivnije i rezultat njihova kontakta može biti oštećenje na nakitu. Zbog osjetljivosti materijala, na tržištu možete pronaći i sredstva namijenjena upravo za nakit, a koja su također jedan od ispravnih odabira za čišćenje.

2. Koristite mekane četkice i krpe

Ne smijemo zanemariti ni pitanje pomoću čega je najbolje čistiti nakit. Kada radite samo rutinsko čišćenje u svrhu održavanja nakita, zasigurno vam ne treba ništa više od krpice. Međutim, osigurajte da krpa bude čista i vrlo mekana te pokušajte rezervirati tu jednu krpicu isključivo za nakit.

Kada se pojavi očita prljavština na nakitu, a time i potreba za jačim alatom, uvijek možete posegnuti za četkicom za zube kao idealnim rješenjem. U svojoj kupaonici možete imati posebnu kutijicu koja sadržava četkicu, krpu i sve što koristite za čišćenje nakita kako bi vam cijeli proces bio jednostavniji. Kod kupnje četkice za ovu svrhu, odaberite onu najnježniju i budite sigurni da nećete ostaviti dodatne tragove na nakitu!

3. Izbjegavajte kemikalije koje štete metalu nakita

Kada koristite neodgovarajuća sredstva za čišćenje nakita, riskirate da vaš nakit promijeni boju, izgubi sjaj ili potamni, a srebro može i korodirati. Zato ćemo spomenuti neke od štetnih kemikalija koje bi vam se mogle naći na putu. Kemikalija koju svi imamo kod kuće jest aceton. Iako odličan za uklanjanje laka, može jako oštetiti površinu metala pa je potrebno pripaziti dolazi li u kontakt s nakitom.

Često se u ovom kontekstu spominje i amonijak, koji se u malim dozama ponekad koristio za čišćenje nakita s dijamantima. Za kućnu upotrebu ipak savjetujemo izbjeći takva sredstva.

Vaš nakit, dakle, nije u kontaktu s kemikalijama samo kada ga čistite! Na primjer, klor. Klor loše utječe posebno na zlato i može imati učinak oslabljivanja legura. Zato, kada se kupate u bazenu, prvo skinite svoj nakit i ostavite ga na suhom i sigurnom! Također, kada čistite kuću ili stan, obavezno prvo skinite nakit kako ne bi došao u kontakt s kemikalijama koje koristite.

4. Očistite nakit odmah nakon nošenja

Ovo se pravilo ponajprije odnosi na slučaj kada niste skinuli nakit prije kupanja ili čišćenja prostora. U tim će se slučajevima vro lako dogoditi da barem kapljica kemikalije sleti na vaš najdraži nakit, zato ga nakon toga uvijek operite i osušite – pripazite na njega jednako kao što ćete pripaziti i na kožu ruku.

Naravno, ovaj se savjet najviše odnosi na zaručničko ili vjenčano prstenje, jer je navika njihova skidanja osobito rijetka. Još jedan važan savjet jest da bi bilo dobro kada biste očistili nakit i nakon svakodnevnog nošenja. Zbog čestog doticaja vašeg nakita s kemikalijama iz parfema, lakova za kosu, krema za sunčanje, i slično, moguće je brže nakupljanje prljavština.

vjenčani prsteni

5. Koristite profesionalne usluge čišćenja

Postoji nakit s dragim ili poludragim kamenjem koje je delikatnije – primjerice biseri koji su podložni površinskom pucanju ili oštećenju – takav nakit dobro je prepustiti stručnim rukama na održavanje i čišćenje. Također, duže nošen nakit bez redovitog čišćenja može imati prljavštinu koju nije moguće sigurno ukloniti kod kuće.

Ukratko, kad god vam se javi izazov čišćenja na nakitu koji ne možete sami riješiti, obratite se zlatarni u kojoj ste kupili nakit, a koja će vaš nakit predati svojim stručnjacima na čišćenje. Danas su i krajnjim kupcima dostupni ultrasonični čistači koji su dobro rješenje za kućno održavanje nakita. Ako posjetite svojeg zlatara, moći će po potrebi rastaviti nakit kako bi ga očistio, a i poslužiti se posebnim metodama kao što su ultrazvučno čišćenje, poliranje i slični postupci.

6. Čuvajte nakit u odgovarajućim kutijama

Kod čuvanja nakita preporučamo da odaberete mekane kutijice s jastučićima. Tako ćete osigurati da vaš nakit bude na sigurnom i spriječit ćete nepotrebno grebanje. Međutim, kod nakita kao što su Pearl Drops naušnice savjetuje se da bude spremljen u prozračnim vrećicama za nakit, budući da se radi o biserju. Biseri, koralji i opali trebaju disati i crpiti vlagu iz zraka čak i kada se ne nose. Zato osigurajte prozračne i mekane vrećice za ovakav nakit!

Još jedan savjet: čuvate li biserni nakit u sefu duže vrijeme, dobro mu je osigurati izvor vlage pa u sef možete umetnuti i čašu s malo vode.

kutijica za nakit

7. Čuvajte različite vrste nakita odvojeno

Prvi razlog zbog kojeg biste trebali držati različite vrste nakita odvojeno jest međusobno grebanje. Recimo da u istoj kutijici čuvate dijamantni prsten, Rećine i bisernu narukvicu. S obzirom na to da je dijamant puno teži i čvršći od druga dva mekša materijala, lako će ih ogrebati ili pokidati perlice s Rećina. Drugo, neki metali kao što je srebro podložni su oksidaciji koja se događa kada su u kontaktu s kemijskim spojevima iz zraka, u kontaktu s kožom ili s drugim metalima.

S druge strane, ako zlato dođe u kontakt s oksidiranim slojem srebra, vjerojatno će ga biti potrebno temeljitije očistiti. Treće, ako je jedan komad nakita bio u kontaktu s kemikalijama i nije opran te se stavi u kutijicu s biserima, itekako će oštetiti bisere. Ako želite izbjeći neki od ovih scenarija, osigurajte posebne pretince u svojim kutijicama nakita!

8. Čuvajte nakit na suhoj površini

Nakit uvijek čuvajte na suhom. Jedini nakit kojem je u redu da je u stalnom doticaju s vlagom i zrakom su opali, biseri i koralji, kod njih je to, dapače, i poželjno. Preostali nakit neka bude sigurno čuvan u zatvorenom! Posebno omiljene su kutijice specijalizirane za nakit s mnogo pregrada koje omogućuju i da različite vrste svojeg nakita držite odvojeno.

9. Izbjegavajte kontakt parfema s nakitom

Nakit uvijek stavljajte posljednji, a skidajte prvi! Tako glasi jednostavno pravilo kojim ćete izbjeći dodir nakita s kemikalijama i kidanje nakita kod skidanja odjeće. Savjetujemo i da nakon nanošenja parfema pričekate nekoliko trenutaka da se upije pa onda stavite nakit kako biste bili sigurni da nije u doticaju s kemikalijama iz parfema. I naravno, na kraju dana nježno ga očistite i osušite. Na bisere valja posebno pripaziti budući da im parfemi i kreme mogu i značajnije naštetiti.

10. Redovito provjeravajte pričvršćenost dragog kamenja

Opasnost koja se može dogoditi kada nosite nakit s dragim ili poludragim kamenjem jest da su mekši od dijamanata pa tako i podložniji ogrebotinama. Također, uslijed oštećenja, učvršćenje kamena može oslabjeti pa se javlja rizik od pada kamena s nakita ili njegova oštećenja. Važno je osigurati da nakit s dragim kamenjem, posebice prsten, nije izložen stalnim udarcima. Dođe li ipak do jačeg udarca, laganim pritiskom na kamen provjerite najprije pomiče li se te zatim prislonite prsten uz uho te pažljivo poslušajte čuje li se zveckanje.

Nakon toga, savjetujemo da se kod zlatara mikroskopskim postupkom uvjerite da nije nastao rizik od pada kamena, a ako primijetite labavost, učinite to čim prije te sanirajte štetu na stručan i pouzdan način.

Koliko često treba čistiti nakit?

Ovisno o vašim dnevnim aktivnostima za vrijeme nošenja nakita, neke je komade nakita poželjno čistiti češće – primjerice vjenčano ili zaručničko prstenje koje se rjeđe skida, a u čestom su kontaktu sa sapunima i nečistoćama. Jednom u nekoliko tjedana optimalna je učestalost temeljitog čišćenja nakita koji nosite svaki dan.

Nakit koji nosite rjeđe možete čistiti i jednom mjesečno, a onaj koji nosite rijetko čistite prije i nakon nošenja.

Malim koracima do nakita nošenog u naslijeđe

Prekrasan, vrijedan i dragocjen – nakit je također osjetljiv i podložan oštećenjima. Zato se za svoj nakit trebamo pobrinuti i produljiti blistavu ljepotu što više. Odradimo li ovaj sitan zadatak, vrijedan i kvalitetan nakit poklanjat će se u naslijeđe nepromijenjena izgleda. Od pravilnog čuvanja, odvajanja, upotrebe ispravnih sredstava i profesionalne pomoći, u 10 savjeta za čišćenje i održavanje nakita pronaći ćete sve što ćete trebati za svoju svakodnevnu brigu o najdražem nakitu!

Imate li bilo kakvih pitanja ili nedoumica oko čišćenja i održavanja nakita, ne ustručavajte se pomoć potražiti kod stručnog i ljubaznog osoblja u jednoj od naših poslovnica Zlatarne Dodić.