Prvo pitanje vezano uz odabir nakita jest naravno od kojeg je materijala. O samom materijalu nakita ovisi apsolutno sve. Koliko će nakit sjajiti, koliko će godina trajati, koliko će se lako grebati ili gubiti sjaj, koliko će se često trebati čistiti i kako se treba održavati. Zato nam je najvažnije upravo to od čega je napravljen komad nakita koji biramo. I vrlo je jasno koji materijali drže sam vrhunac izrade nakita, to je, naravno – drago kamenje. Obožavamo ih jer su apsolutno predivnih boja, ali postoji još puno stvari osim boja zbog kojih bismo ih trebali obožavati! Zato ćemo vam u ovom detaljnom vodiču dati ogled na najpoznatije drago kamenje na svijetu, a ujedno i ono od kojeg su načinjeni jedni od najljepših komada nakita!
Dragulji su drugi naziv za drago kamenje, a odnose se na jedan od najljepših proizvoda majke prirode! Prirodni dragulji, također poznati kao organski dragulji, utjelovljuju zanimljivu kombinaciju geologije, kemije i fizike. Ovi izvanredni minerali formiraju se unutar zemljine kore, gdje kristaliziraju pod ogromnom toplinom i tlakom. Za to je potrebno tisuće ili čak milijune godina pod intenzivnom toplinom i tlakom. Oni su sačinjeni u raznolike strukture, svaki dragulj ima svoju mineralnu strukturu i zato se svjetlost različito prelama u njima. Rezultat toga su njihove očaravajuće boje i izuzetna transparentnost zbog rijetke mineralne transformacije koju prolaze.
Zbog njihove predivne specifičnosti i zbog raspona posebnosti ovih materijala, za obrađivanje dragog kamenja potrebno je posebno znanje. Za to su educirani profesionalni draguljari koji su prošli detaljnu i slojevitu obuku za vještinu obrade i izrade nakita od dragoga kamenja.
Postoji pet faktora oko kojih se vrti procjenjivanje kvalitete dragoga kamenja, to su rez, čistoća, boja i veličina. Te su vam komponente važne kada birate predivan nakit s dragim kamenjem. U odnosu na ovih pet faktora možete procijeniti zaista vrednotu kamena koji odabirete!
Svaki je dragulj rezan na određen način. Vrhunski rez odnosi se na sposobnost dragulja za reflektiranja svjetlosti, simetričnim izgledom i sjajem poliranja. Kvaliteta reza dragulja mjeri se kao izvrsna, vrlo dobra, dobra, zadovoljavajuća ili slaba. To kako je dragi kamen rezan utjecat će na to koliko je sjajan i koliko mu je čista boja. To je zato što ovisno o rezu, svjetlost koja pada na njega prelama se na različite načine!
Dragulji su prirodno napravljeni materijali i prema tome ne mogu biti baš savršeni, zato imaju određeni stupanj prirodnih inkluzija koje mogu biti u obliku oblaka ili kristala. Kvalitetni dragulji su relativno čisti golim okom. Oni besprijekorni dragulji su vjerojatno umjetno stvoreni, ali mi znamo da su pravi prirodni dragulji savršeni baš zato što to nisu.
Boja dragog kamena opisuje se njegovim prirodnim tonom i nijansom. Obično se najviša vrijednost pripisuje snažno zasićenoj boji. Mnogi dragulji se poboljšavaju kako bi se unaprijedile njihove boje. Naravno, na njihovu boju utječe i njihova čistoća i to kako svjetlost na njih pada. Njihove su boje ipak zaista najsavršenije prirodno nastale boje na svijetu!
Veličina dragog kamena opisuje se njegovim dimenzijama, a ne težinom, jer različite kompozicije mogu varirati u gustoći. To znači da veći kamen može imati manju gustoću i težiti manje od nekog koji je dimenzijama manji. Zato, naravno, veći dragulji općenito imaju veću vrijednost od manjih dragulja.
Zašto toliko volimo dragulje? Koji su najpopularniji i najpoznatiji? Kakav im je sastav i koje su im boje? Proći ćemo kroz sav izbor najljepšeg dragog kamenja! Prije svega je važno napomenuti da danas isključivo razdvajamo drago od poludragog kamenja, s time da pod drago kamenje svrstavamo samo dijamant, smaragd, rubin i safir. Svo ostalo kamenje pripada kategoriji poludragog kamenja. Dragulji danas čine jedne od najcjenjenijih komada nakita na svijetu, a svaki komad dragulja u našim kolekcijama nakita kruna je, a saznat ćemo i zašto!
Ametist je oblik minerala kvarca predivne ljubičaste ili ljubičasto-plave nijanse, boje koja je stvorena tragovima željeza. Željezo čak i cvjetovima može dati ljubičastu ili plavu boju ako se stavi blizu njihova korijena. Boja kamena može se promijeniti u žutu, zelenu, crvenkastosmeđu ili krem bijelu primjenom topline koja utječe na mijenjanje boje ili samo nijansi. Prirodni ametist se uglavnom vadi iz vulkanskih stijena gdje je najzastupljeniji u prirodi.
Podrijetlo imena ametista jako je interesantno i seže u staru Grčku. Naime, Grci su vjerovali da ametist pomaže spriječiti alkoholno pijanstvo, stoga njegovo ime potječe od starogrčkih riječi a i methustos u značenju ne opijen. U srednjem vijeku, europski vojnici nosili su ametiste u svom oklopu kako bi se zaštitili od gelera.
Apsolutno prekrasan akvamarin, kamen je za sve vječne ljubitelje morskih prostranstava i podmorja. Po svim kriterijima upečatljiv dragi kamen, akvamarin se kreće u boji od blijedoplave do duboke i tamnije plave, vizualno iznimno privlačan rezultat sadržaja željeza. Njegove emotivne nijanse čine kamen sinonimom za spokoj i harmoniju, koje su, naravno, povezane sa spokojem mora. Žuti beril, ružičasti beril i bijeli beril su neke prirodne varijacije akvamarina.
Potpuno romantično, u skladu i sa samim akvamarinom, mornari su ga u prošlosti nosili kao talisman za sreću kako bi se zaštitili od nesreća i bolesti na moru.
Potpuno prepoznatljiv po svojim prugama, ahat je prugasta forma fino zrnastog, mikrokristalnog kvarca. Zanosni uzorci boja i pruga čine ovaj prozirni dragulj jedinstvenim. Ahati mogu imati mnoge karakteristične stilove i uzorke, ali svaki ahat je jedinstven u svojoj strukturi, s tim da nijedan nije isti! Općeniti prihvaćeni zahtjev u definiciji ahatnog kamena je da mora biti prugast. Ovaj kvalifikacijski kriterij razlikuje ga od drugih oblika kalcedona koji nisu prugasti.
Ležišta, odnosno rude na kojima se komercijalno kopaju ahati obično su vrlo opsežna, što omogućuje da ovaj dragulj bude pristupačan i jeftiniji. Međutim, fini i oštri prugasti uzorci, kombinirani s prirodnim jakim bojama, brzo će povećati cijenu i vrijednost ahatnog kamena. Uz to se naravno gledaju kriteriji kvalitete, a sjetimo se da niti jedan ahat nije poput onog drugog!
Dijamant je dragulj koji je najpoznatiji i najlegendarniji od svih, a razlozi zbog kojih je jedinstven zaista su brojni! Poznat po tome što je najtvrđa tvar na Zemlji, dijamant na Mohsovoj ljestvici tvrdoće iznosi najvišu desetku. Njegova blistava struktura, trajnost i rijetkost čine dijamant najcjenjenijim od svih dragulja.
Većina dijamanata koji se koriste u izradi nakita su bezbojni ili vrlo slabo obojeni s laganom žućkastom nijansom. Međutim, obojeni dijamanti mogu biti izuzetno rijetki i vrijedni, takvi su dijamanti najvrjednije tvari uopće poznate čovjeku, a dijamanti živih boja povijesno su prodavani za više od milijun dolara po karatu!
Otprilike čak dvadeset posto dijamanata koristi se u nakitu i čini izuzetno dragocjene komade kao, primjerice Divine Destiny zlatna narukvica s dijamantima. Velika većina su neprozirni i nisu draguljske kvalitete, ili su previše oštećeni. Besprijekoran dijamant je izuzetan, jer većina dijamantnih dragulja sadrži određeni stupanj oštećenja, čak i ako su vrlo mala. Zato pri kupnji svakog dijamanta morate se konzultirati s draguljarom i njegovoj kvaliteti.
Ogromna tvrdoća dijamanta doprinosi njegovoj prikladnosti i važnosti kao dragulja. Zbog svoje tvrdoće, dijamant je imun na ogrebotine, jer ga može ogrebati samo drugi dijamant. Dijamanti su također teški za poliranje zbog svoje tvrdoće – mogu se polirati samo posebnim dijamantnim pilama koje imaju tanki sloj dijamanta na oštricama i rubovima. Još u Rimskom Carstvu, drevni Rimljani nisu prepoznali vrijednost dijamanata, već su im dijamanti služili kao sredstvo rezanja drugih materijala!
Malahit se zaista ne može zamijeniti za neki drugi kamen. To je duboko zeleni neprozirni dragi kamen s paralelnim prugama i koncentričnim prstenovima, što mu daje zaista jedinstven izgled. Njegova važnost datira još iz drevnih egipatskih i grčkih civilizacija, a njegova je upotreba bila važna kroz stoljeća. Slavna ruska nalazišta malahita povijesno su obrađivana za upotrebu kao dragulj i kamen za rezbarije, pri čemu je malahit posebno korišten u kući ruskih careva. Unatoč vrlo niskoj tvrdoći i nedostatku trajnosti, malahit ostaje popularan zeleni dragi kamen zbog svoje jedinstvene i tamne zelene boje. Najpoželjniji uzorak u malahitu su zaobljeni koncentrični prstenovi nalik očima, koji mu pružaju nevjerojatnu dozu mističnosti. Malahit je danas jako zastupljen u proizvodnji nakita jer se njegova boja savršeno slaže s bojom žutoga zlata, kao u Airy zlatnoj ogrlici s malahitom.
Morganit je ružičasta do ljubičasto-ružičasta varijanta berila. Beril je najpoznatiji po svojim draguljskim varijantama smaragda i akvamarina, ali druge draguljske forme kao što je morganit također su izuzetno popularne. Njegova boja obično je svijetlo ružičasta, dok su dublje ružičasti kameni i oni s narančastim tonom vrjedniji. Popularnost morganita leži u njegovoj predivnoj nijansi koja je u svijetu dragog kamenja izuzetna i vrlo tražena u svijetu izrade nakita od dragog kamenja.
Oniks je dragi kamen čiji opis može imati nekoliko konotacija. Njegova najprihvaćenija definicija kao dragulja opisuje ga kao čvrsti crni kalcedon, ili crno-bijeli kalcedon s prugama ili slojevima. Pojam oniks povremeno se koristi za opisivanje bilo kojeg ugraviranog kamena s čvrstom bojom podloge, ili može opisivati bilo koji prugasti dragi kamen s paralelnim prugama. U svom čvrstom crnom obliku kao kod Onyx Elipses Mini naušnica, oniks je najtradicionalniji crni dragi kamen.
Njegova upotreba seže daleko u tradiciju. Oniks je bio jedan od najvažnijih dragulja za graviranje i izradu kameja, pri čemu je najčešći oblik bio crna podloga s bijelim gornjim slojem. Iako se i danas koristi kao manji dragi kamen, značaj i vrijednost oniksa su se smanjili u usporedbi s tim vremenima kada je imao više funkcija nego danas.
Apsolutno predivan, graciozan i legendaran dragi kamen, smaragd! Njegova upečatljiva i nevjerojatna zelena boja čini smaragd jednim od najpopularnijih izbora za ukrašavanje finog nakita i prstenja. Izvedeni iz minerala berila, smaragdi dobivaju svoju briljantnu zelenu nijansu od male količine prirodno prisutnog kroma. Smaragd može varirati u boji, od blijedozelene do duboke plavozelene nijanse.
Najraniji rudnici smaragda nalazili su se u Egiptu, Austriji i Pakistanu. Jako se dugo zna za smaragde i zato su upotrebljavani od drevnih vremena. Stari su Egipćani često pokapali mumije sa smaragdima kako bi očuvali duhove mrtvih.
Ravan dijamantima u smislu rijetkosti, ljepote i kvalitete, smaragd kao što je Cosmos zlatni prsten sa smaragdom, služi kao izvanredan dodatak svakoj zbirci finog nakita. Naravno, da nekoliko riječi valja posvetiti smaragdnom rezu. Smaragdni rez je tip reza dragog kamena u obliku pravokutnika s odrezanim rubovima i ravnim stepenastim plohama. Ovo je najljepši rez dragog kamena na svijetu, a ime je dobio po smaragdu po kojemu je i nastao!
Cijenjen i tretiran kao gotovo sveti kamen u srednjem vijeku, opal se smatrao posjednikom kombiniranih kvaliteta svih drugih dragulja. Doista, njegov odraz mnoštva boja—prozirna, bijela, siva, crvena, žuta, zelena, ružičasta, maslinasta, smeđa i crna—unosi kamenu vizualno privlačnu luminiscenciju koja ga čini upečatljivim izborom za fini nakit kao što je Opal Elipse Maxi zlatni privjesak s opalom. Opal je dragulj koji itekako prepoznatljiv po svojoj nevjerojatnoj kombinaciji svih ovih boja. Ime je dobio prema latinskoj riječi opalus u značenju dragocjeni kamen.
Naravno, kada se govori o opalu neka boja u njegovoj mješavini može prevagnuti. Tako su crvene i crne varijacije opala su najvrjednije, dok su češći bijeli i zeleni opali nešto manje vrijednosti.
Jedan od najdragocjenijih i najrjeđih prirodno miniranih dragulja današnjice, rubin je elegantan izbor za svaki komad nakita. Njegova najpoznatija boja je duboko krvavo crvena koja ima nevjerojatno uzvišen i mistični ton zbog čega je ovaj kamen toliko cijenjen, obožavan i dobro znan na cijelom svijetu! Mnogi su iznenađeni saznanjem da se ovaj popularni kamen zapravo nalazi u raznim nijansama. Osim tamnocrvene, vatrene crvene koja je postala njegova prepoznatljiva karakteristika, može se pronaći u nizu nijansi, od gotovo bordo do blijedoružičaste. Ova varijacija boje određuje cijenu rubina—što je kamen tamniji i sjajniji, to će biti skuplji na tržištu, a te najskuplje varijante najbolje su nam poznate.
Nazvan po latinskoj riječi ruber za crveno, rubin je izveden iz minerala korunda, također poznatog kao aluminijev oksid. Na Mohsovoj skali, rubin je drugi je po tvrdoći, što ga čini jednim od najtvrđih materijala na zemlji, a parira mu jedino dijamant!
Poznat po svojoj bogatoj varijaciji boja, safir može postojati u gotovo bilo kojoj nijansi osim crvene i narančasto-ružičaste, a najtraženiji je u svojoj tamnoj safirskoj plavoj boji. Njegove bezbojne varijacije često se koriste kao zamjena za dijamante i stvaraju upečatljiv kontrast kada se postave pored tamnoplavih ili crnih safira. Različite nijanse kamena stvaraju se količinama drugih minerala koji se mogu nalaziti u njemu, uključujući titanij, željezo i krom.
Cijenjen od davnih godina zbog svoje ljepote i trajnosti, safir je izveden iz obitelji minerala korunda. Safiri se vade iz najdubljih slojeva Zemljine kore. Kao i rubini, safiri su drugi po redu na Mohsovoj ljestvici tvrdoće, što ih čini jednim od najjačih materijala prirode.
Safir je tradicionalno povezan sa srećom, spokojem i romantikom, što ga čini iznimno popularnim izborom za nakit, kao što je Lyra komplet narukvice i ogrlice od safira i dijamanata. Uvijek donosi tračak romantičnosti u odjevne kombinacije i zato ga zaista obožavamo, osobito u njegovoj plavoj boji!
Kao i safir, topaz dolazi u spektru nekoliko boja. U svom najčišćem obliku topaz je bezbojan, iako se najčešće nalazi u svijetlo plavoj i žutoj nijansi. Druge varijacije uključuju zelenu, sivu, bijelu, crvenkasto-žutu i ružičastu. Zbog svoje rijetkosti, crveni ili ružičasti topaz ima najveću tržišnu vrijednost. Danas se topaz najčešće tretira toplinom. Tako se postiže pojačanje njegovih prirodnih boja. Kada se zagrije, žuti topaz prelazi u crvenkasto-ružičastu boju.
Topaz također ima priču oko dobivanja svoga imena. Ovaj je dragi kamen ime dobio po grčkom otoku Sv. Ivan u Crvenom moru, koji je nekada bio poznat kao Topázios. To je ime sačuvano do danas, a njegova je upotreba za proizvodnju nakita narasla s godinama.
I, naravno, vodič kroz najljepši izbor dragoga kamenja ne bi bio potpun da se ne spomenu veličanstveni biseri. Biseri su od davnina visoko cijenjeni kao dragulji. S obzirom na to da nastaju u školjkama u dubini mora, zbog njihove teške pristupačnosti i specifičnosti njihova nastajanja, iznimno su cijenjeni na cijelom svijetu! Sigurno se pitate kako to da i oni spadaju u ovu kategoriju, jer većina drugih dragulja koji su minerali, a biseri su organski i formiraju se od živih organizama. Općenito se formiraju unutar mekog sloja tkiva školjki poput kamenica i dagnji. Biseri su sastavljeni od kalcijevog karbonata i organskog konhioleina koji se nakupljaju kao koncentrični slojevi dok ih luči njihov domaćin školjka! Iako biseri prirodno nastaju u divljini, njihova pojava je vrlo sporadična i ograničena. Postoje i kultivirani biseri koji se proizvode umetanjem stranog tijela, jezgre, unutar tijela kamenice ili dagnje, što uzrokuje da organizam stvara biser oko jezgre. Zato se školjke uzgajaju i beru u masovnim brojkama u svrhu proizvodnje bisera u njima.
Biseri su odavno postali dragocjen materijal za izradu nakita. Isto je i danas, kada možemo pronaći predivne komade nakita s biserjem kao je Mystic Pearls ogrlica s biserima. Postoji nekoliko vrsta bisera, oni se razlikuju po podrijetlu, boji i obliku. Prva razlika su biseri nastali iz kamenica i oni nastali iz dagnji koji su nepravilnijih oblika. Najpoznatiji biseri su Akoya biseri koji potječu iz Japana i Kine. Naravno, njihova se kvaliteta gleda po boji, veličini i obliku. Biseri su obično najvrjedniji kada su savršeno okruglog oblika. Iako su biseri obično okrugli, mogu biti i oblika suze, barokni, poluokrugli ili slobodnog oblika. Danas se biserje nepravilnoga oblika također jako često koristi za izradu nakita jer daje više prirodniji šarm od pravih kuglica. Obožavamo biserje zbog njihova nastanka, njihove tradicije, njihove besprijekorno nježne bijele boje i znamo da niti jedna bijela boja na svijetu nije kao ona biserna bijela! Priroda je proizvela nešto čudesno i to se definitivno zove biser!
Veličanstveni, predivni, graciozni, mistični i očaravajući, jednom riječju – dragulji. Mistični zbog svog prirodnog postanka u vulkanskim stijenama, planinama, rudama, moru. Predivni zbog svojih nevjerojatnih boja koje je napravila čista priroda. Očaravajući zbog svojih nevjerojatnih svojstava i sastava. I veličanstveni zbog toga što su najcjenjeniji materijali na svijetu. Drago kamenje oduvijek je nosilo te i dalje nosi sam vrh u svijetu proizvodnje nakita. Nakit s dragim kamenjem kruna je svake kolekcije i njezin najvrjedniji član. Bio to dijamant, smaragd, rubin, safir, malahit, opal, oniks, topaz, akvamarin, biser, ametist, ahat ili morganit, uvijek će se naći jedan za vas. Onaj uz kojeg ćete se osjećati najbolje i koji će prštati svojom ljepotom i jedinstvenošću dok ga nosite kao svoj najdraži komad nakita. Zato ih morate imati u svojoj kolekciji, zato su vrijedni i zato ih apsolutno obožavamo.
Ukoliko imate bilo kakva pitanja ili nedoumice oko odabira nakita s dragim kamenjem, utoliko se ne ustručavajte pomoć potražiti kod našeg stručnog i ljubaznog osoblja u jednoj od naših poslovnica Zlatarne Dodić.