Boja (Color), čistoća (Clarity), rez (Cut) i težina u karatima (Carat Weight) zajednički se nazivaju 4C kvalitetama dijamanta. Ocjene koje dijamant ima u ova četiri područja daju jasnu predodžbu o kvaliteti dijamanta te formiraju njegovu cijenu.
Kvalitetu dijamanta određuju 4C:
Sustav 4C je industrijski i globalni standard za procjenu kvalitete dijamanata. Oni su također najbolji način za razumijevanje Vašeg dijamanta i osiguravanje točnosti u procjeni njegovih jedinstvenih karakteristika. Iako je odabir dijamanta vrlo osobna odluka, procjena dijamanta uvijek bi trebala biti stvar preciznosti.
U Zlatarni Dodić iznimno smo ponosni što je draguljar Filip Dodić jedan od vodećih i najmlađih stručnjaka u ovom području, a ujedno i GIA Graduate Gemologist. 4C standard je institucije GIA za kvalitetu dijamanata koja dalje educira dijamantnu industriju i, što je najvažnije, štiti potrošače dijamanata širom svijeta.
GIA (Gemological Institute of America) istaknuta je institucija sa sofisticiranim sustavom ocjenjivanja za procjenu karakteristika dijamanta. Gotovo 100 godina posvetili su tome da se dijamanti, obojeno drago kamenje i biseri procjenjuju, katalogiziraju i ocjenjuju po svojoj kvaliteti s nepristranom znanstvenom preciznošću. Njihov je Međunarodni sustav ocjenjivanja dijamanata™ globalni standard. Kao središte gemoloških istraživanja i obrazovanja, izumili su mnoge instrumente koje koristi međunarodna industrija dragulja i nakita te ujedno stvorili 4C kategorizaciju za kvalitetu dijamanata. Danas, 4C znanstveno osigurava povjerenje javnosti u draguljarsku industriju.
Metoda 4C osigurava objektivan način mjerenja i procjene kvalitete dijamanta. Dijamantna industrija i danas postavlja vlastite ljestvice cijena dijamanata te je zato važnije nego ikad imati mjerljivu skalu za procjenu stvarne vrijednosti. Svaki od 4C parametara nudi kvantitativno mjerljiv opis pojedine kvalitete što uvelike olakšava procjenu i vrednovanje dijamanata.
Postoje dva glavna pitanja na koja je važno odgovoriti: gdje i što kupiti? Pronalaskom prave ravnoteže unutar 4C metode, kupnjom nakita s dijamantima u Zlatarni Dodić, možete biti sigurni u pouzdanu kupnju dragog kamenja radi iskustva cerficiranog GIA stručnjaka. Razmišljate li primjerice o kupnji dijamanta od 0.3 karata, razmislite o uravnoteženju svih četiriju obilježja te možete dobiti dijamant zapanjujućeg izgleda velike vrijednosti. Slijedeći preporuke struke, pronaći ćete savršenu ravnotežu kvalitete i vrijednosti.
Rez dijamanta najuočljiviji je od 4C, a često se pogrešno smatra oblikom. Dok oblik obično može prepoznati i neuvježbano oko, rez zahtijeva puno stručniju procjenu. Rez se zapravo odnosi na način na koji je dijamant izrađen i brušen. Kutovi, duljine, širine i dubine ploha na dijamantu određuju koliko dobro dijamant sjaji kada se svjetlost reflektira na njegovoj površini. Naravno, što dijamant više svjetluca, to je poželjniji. Rez je također područje gdje do izražaja dolazi umijeće majstora koji ga obrađuje.
Kako bi klasificirali kvalitetu brušenja dijamanata, GIA stručnjaci koriste ljestvicu od pet stupnjeva. Klasifikacije uključuju Izvrsno, Vrlo dobro, Dobro, Dovoljno i Loše. Osim sjaja, određeni načini brušenja dijamanta mogu utjecati na njegovu kvalitetu. Uz nepristranu procjenu dijamanta prilikom odabira, možete se usredotočiti isključivo na njegovu ljepotu.
Kad govorimo o boji dijamanta, govorimo zapravo o odsutnosti boje. Iako razlika u boji može biti suptilna, varijacije boje – od najočitijih do blagih – mogu drastično promijeniti kvalitetu i cijenu dijamanta. Dijamanti zapravo dolaze u raznim nijansama, od bezbojne do žute, sive, smeđe, pa čak i gotovo svih nijansi duginih boja. Srećom, boja dijamanta nije stvar mišljenja. Pravilna procjena boje stvar je stručnosti. Standardizirana GIA ljestvica koristi se za mjerenje razine nijanse prisutne u bilo kojem dijamantu.
Ljestvica je raščlanjena na sljedeći način:
Nakon pravilne procjene, boja se dokumentira na temelju GIA ljestvice boja od D do Z. Dobro je napomenuti i da se dijamanti u boji (ružičasti, plavi i žuti) ocjenjuju se na zasebnoj ljestvici boja.
Čistoća je ključ kvalitete dijamanta. Svaki dijamant je jedinstven – nastao pod ekstremnom toplinom i pritiskom duboko u zemlji, nije neuobičajeno da dijamant sadrži “mrljice”. Čistoća dijamanta temelji se na veličini, položaju, vidljivosti i broju inkluzija ili nepravilnosti. Zapravo, samo 1% dijamanata u svijetu može se klasificirati kao besprijekorne čistoće, što znači da nema nepravilnosti ni inkluzija.
GIA ljestvica za čistoću dijamanta podijeljena je na sljedeći način:
Važno je napomenuti da čistoća dijamanta neće nužno utjecati na cjelokupnu ljepotu zaručničkog prstena. Međutim, precizno ocjenjivanje čistoće tajna je cjelokupne procjene dijamanta i ključno je zatražiti mišljenje stručnjaka kao što je draguljar Filip Dodić.
Karat se odnosi na težinu dijamanta, a ne veličinu. Metrički karat odgovara težini od 200 miligrama. Tražite li primjerice dijamantno zaručničko prstenje, naići ćete na mjere kao što su 0,5 ct, 1 ct ili 1,5 ct. Iako je teško vizualno razlikovati dijamant od 0,99 karata od onoga od 1,00 karat, razlika u cijeni može biti značajna. Ako su dva dijamanta identična u boji, čistoći i rezu, ali jedan ima veću karatnu težinu, taj dijamant će biti rjeđi, a cijena će time vjerojatno porasti. Međutim, veće u slučaju dijamanata nije uvijek bolje jer dva dijamanta iste karatne težine nisu nužno jednaka. Zapamtite, vrijednost i kvaliteta dijamanta odražava sva 4C, a ne samo karatnu težinu. Moguće je da pronađete prsten s većim karatom po nižoj cijeni, ali imajte na umu da dijamant koji taj prsten sadrži možda nema visoku kvalitetu reza, razinu čistoće ili određenu boju.
Metoda 4C procjene kvalitete dijamanta odnosi se na njegovu stručnu ocjenu, ali konačnu odluku donosi kupac koji odlučuje koja je od 4C karakteristika dijamanta njemu najvažnija. Postavljanje prioriteta među 4C pomoći će vam da isključite neke dijamante iz svojeg pretraživanja i usmjerite se na dijamant koji je pravi za vas. U Zlatarni Dodić će Vam školovani i certificirani GIA draguljar Filip Dodić pomoći pouzdano izabrati kamen koji je stručno procijenjen po 4C metodi te Vam ponuditi najbolje rješenje s obzirom na postavljen budžet i Vaše želje.
Ovdje pročitajte kojih je Top 10 najvećih otkrivenih dragulja ovog stoljeća.
Otkad postoji ljudska fascinacija dijamantima, trgovci su promišljali načine kako ih opisati. Jedino se težina u karatima dosljedno koristila, i to još od 1500-tih godina. Tek je postavljanjem 4C metode od strane GIA usustavljena procjena dijamanata čime je ponovno postavljeno povjerenje prema draguljarima te je smanjen rizik za kupce dijamanata.
Razumijevanje stavki unutar 4C metode određivanja kvalitete dijamanata pomaže kupcu bolje razumjeti dragocjeni nakit koji kupuje, njegovu cijenu i ostale detalje na koje se obraća pozornost pri kupnji. Imajući na umu ove osnove, zapamtite da je dijamant dragocjena cjelina i da ga treba promatrati u cjelini. Pri posjeti Dodić Diamonds Storeu na adresi Ilica 46 u Zagrebu, certificirani GIA draguljar Filip Dodić rado će odgovoriti na sva pitanja vezana uz dijamante, drago i poludrago kamenje te uz svoje znanje i iskustvo pomoći u izboru najboljeg dragog kamenja.
Preporučamo da svoj termin s GIA draguljarom Filipom Dodićem svakako zakažete unaprijed (putem maila ili telefonskim pozivom), kako biste iz prve ruke dobili informacije što svaki dragi kamen čini posebnim te lakše donijeli odluku o kupovini vrijednog i posebnog Dodić nakita.
Budite i Vi među prvima koji će saznati sve novosti, akcije i informacije o novim kolekcijama koje pripremamo za naše vjerne pratitelje. Također, registracijom na Dodić newsletter ostvarite 10 % popusta na Vašu prvu webshop narudžbu.